arhivska stran
teme

Datum: 10/27/2003

Marija Gregorčič Kržič : Družina


Med temeljne vrednote spada tudi družina kot biološki vir in primarni dejavnik za humanizacijo družbe. Pri tem gre za novo podobo družine.Ta je partnerska; deluje v smislu načela enakih možnosti med očetom in materjo ter je medgeneracijsko povezana. Pogojuje pa jo vprašanje časa. Tega pa omogoča usklajevanje družinskega in poklicnega življenja.

In to je po mnenju družboslovcev eden največjih političnih izzivov za družbo danes.Odgovor se išče v sodobni družinski politiki. Tudi nova slovenska družinska politika je v to usmerjena. V zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list št 97-2001), prednjači med novostmi 48. člen o alternativnem partnerskem varstvu. Ob krajšem delovnem času se lahko oče in mati izmenjujeta pri varstvu otroka do treh let starosti. Prva 3 leta so usodna za razvoj človeka. Ta alternativa nudi razne kvalitetne prednosti, predvsem naslednji:

- Omogoča kulturo otroštva: zagotavlja kontinuirano varstvo in celovito vzgojo otroka za identifikacijo in socializacijo ob moškem liku očeta in ženskem liku matere; nadalje razvija vzajemno povezanost in solidarnost od otroštva do starosti, tako zmanjšuje konfliktnost in posledično prihodnje potencialne zasvojenosti ter nasilja otrok in mladine kakor tudi odraslih.

- Omogoča tudi kulturo starševstva: zagotavlja kontinuirano zaposlitev staršev, eksistenčno in strokovno nujno, nadalje krepi medosebno povezanost partnerjev s trendom nižanja razvez in večanja rodnosti. Kajti partnerska vlog a očeta spodbuja materinstvo. To nakazuje pozitivno prelomnico za naš razvoj iz sedanje krize rodnosti. A poleg količine gre prednost kakovosti. Gre za humano kvaliteto naše populacije, za preseganje barbarizma v naši družbi.

Pri tem je ključni dejavnik z navedenimi kvalitetami nova alternativa partnerskega varstva. Spričo te za nas eksistenčno usodne vloge varstva ga mora družba ovrednotiti in sistematično stimulirati tako z osveščanjem kakor tudi gmotno. Država mora polovično plačo ob polovičnem delov nem času staršev dopolniti finančno do višine povprečne plače delovne kategorije.

To bo zmogla družinska politika v kolikor bo uveljavljena kot prioritetna državna politika v uvidu našega preživetja. Potem bo družinska politika res "sodobna". S tako družinsko politiko bomo v kontekstu usklajevanja družinskega in poklicnega življenja oblikovali novo podobo družine kot poroka za našo prihodnost. Posledično bomo s tem tudi prispevali k humanizaciji ter miru na svetu. ln to je naš nacionalni interes.

Marija Gregorčič Kržič, podpredsednica Združenja univerzitetnih izobraženk
Oktober 2003





No documents found