arhivska stran
teme

Datum: 11/17/2003

Žiga Vavpotič: Vrednote - mladi


V zadnjem času so pogovori o nacionalnem interesu tonili v pozabo. O njem smo se pogovarjali, ko smo prodajali svoje premoženje tujcem in pred referendumom o vstopu Slovenije v EU. Nacionalni interes je povezan z temeljnimi vrednotami družbe. Dovolil si bom odgovoriti na vprašanje, kaj bi moral biti temeljni nacionalni interes, in s tem tudi pomembna vrednota, Slovenije in sveta danes. Mladi.

Če že uporabljam klišejske pregovore, da na mladih svet stoji, naj dodam, da gredo vsi svetovni nazori na tem področju v pomembnost mladih danes. Mladi smo tu danes, odprti in pripravljeni na sodelovanje in mnogokrat smo lahko enakovreden partner v vseh pogledih. Mladi s svojo neobremenjenostjo in z inovativnimi pogledi presenečamo tudi največje skeptike. Pomembno je, da dobimo priložnost, da svoje znanje dokažemo in s tem opozorimo družbo nase. Znebiti se moramo stereotipov in pozabiti moramo na to, kako je bilo včasih. Temeljna napaka, ki jo na žalost delajo mnogi, je mišljenje, ko smo bili mi mladi... Strinjam se, da je bila vloga mladih pred petdesetimi leti drugačna kot je danes, a ne pozabimo, da se časi spreminjajo in da se danes mladi vozimo z letali in ne več s kočijami. Pomembno se je zavedati, da mladi svetovno predstavljamo ogromno populacijo in dejstvo je, da bomo nekoč mi tisti, ki bomo imeli ta svet v svojih rokah. Mi bomo gospodarstveniki, politiki, novinarji, zdravniki, ekonomisti, pravniki, učitelji itd. in tudi vi boste v tretjem življenjskem obdobju odvisni od nas. Dajte nam možnost, da se začnemo učiti že danes, saj bo jutri lahko že prepozno. Da bomo uspeli v 21. stoletju, moramo mladi izuriti svoje zanje na mnogih področjih, kot so medsebojni odnosi, kreativno reševanje problemov in planiranje za prihodnost.
Poudaril bi rad, da se mladi zavedamo pomembnosti izkušenj in cenimo ter spoštujemo vlogo starejših v družbi. Le skupaj z izkušnjami in inovativnostjo bomo lahko dosegli boljšo človeško prihodnost.

Priznati moram, da sem osebno mnogokrat razočaran nad vrednostim sistemom mladih. Temeljno vprašanje, ki se mi postavlja je, kdo je zato kriv in kako lahko to rešimo. Mladi ne zanjo ceniti medsebojnih odnosov, tolerance, solidarnosti, socialne pravičnosti, komunikacije... V krutem svetu tekmovanja je temeljna vrednota mnogih mladih, sploh v mestih, denar. Kdor ga ima je uspešen, kdor ne je ˝luzer˝. Pomembno je, v kakem avtomobilu se pripelješ na zabavo, ali nosiš obleko znanih oblikovalcev, si dal za frizerja več kot 15000 SIT... To so dejstva, pred katerimi si ne moremo zatiskati oči. Vloga mladih prostovoljcev se manjša, prvo vprašanje, ki ti ga mladi zastavijo, ko se z njimi pogovarjaš o kakšnem delu je, kakšna je urna postavka. Seveda ne pozabijo vprašati bruto ali neto...

Skrbi me. Se mar mladi zavedamo, kam nas pelje tak odnos? Na mnogih mednarodnih srečanjih izpostavljam ta problem. Nič ni narobe, da so mladi podjetniško naravnani, da želijo mnogi biti finančno samostojni že pri 18 letih in da svoje delo cenijo.
Pa vendar jim je potrebno obrazložiti, da lastni egoistični pogledi za trajnostni razvoj, ki je mimogrede tema vse mednarodnih srečanj, niso rešitev. Vloga filantropistov je iz dneva v dan bolj pomembnejša. Delovanje za dobro sveta, za boljšo in lepšo prihodnost bi moral biti ključ vsakega posameznika. Ne morem mimo podatka, da iz podjetji, kjer je vodstvo mlado prihaja mnogo manj sponzorskih in donatorskih prispevkov kot iz podjetjih, katerim predseduje izkušen kader. Tako zvano socialno podjetništvo (social enterpreneurship) je svetovni trend. Osebno upam, da bo postala trajnica, saj je za ključen boljši razvoj potrebno vključevanje in pomoč gospodarstva.
Skrbi me. Danes imamo na svetu več denarja kot smo ga imeli kadarkoli. In imamo več revščine in več otrok umira zaradi lakote kot kadarkoli. Logika me tu zapušča. 250 družin na svetu ima več denarja kot 40% najrevnejšega prebivalstva. Kruti podatki, s katerimi se bomo morali spopasti mladi. Tu je še en razlog, zakaj bomo morali mladim dopovedati, da denar ni edina vrednota - če bomo uničili družbo in človeštvo, bo denar le kos papirja s katerim si ne bomo morali kaj dosti pomagati. Imeti občutek, da si pomagal sočloveku, da si naredil nekaj dobrega za razvoj in da si s tem pripomogel, da ni na ta dan umrl en otrok, bi morale biti vrednote, s katerimi bi se vsak od nas odpravil zvečer v posteljo.

Kdo je za tak vrednosti sitem med mladimi kriv in kako ga rešiti?
Težko vprašanje na katerega bomo morali odgovoriti vsi.
Krivi smo sami, kriva je vzgoja od doma preko šole in krivi so mediji. Žal na vseh ravneh spodbujamo tekmovalnost, vzgajajo nas, da je uspeh pogojen z denarjem in medijski vrednostni sistem, ki ga mediji približujejo mladim je katastrofalen. Mladim ne znamo predstaviti ljudi, ki se vsakodnevno borijo za preživetje tisočih otrok, ki svoja življenja posvečajo borbam za socialne pravice in ljudem, ki umirajo za demokracijo, predstavljamo pa jim uspešneže ki povečajo svoje dobičke v firmah za 1000%, se vozijo v najnovejših avtomobilih in zapravijo za tedenski dopust več kot je letni dohodek povprečne 4 članske družine.

Rešitev ni preprosta. O njej bi morali razmisliti več plastno. Osebno mislim, da bi morali mladi v Sloveniji več potovati. Naj ne zveni, da se ne strinjam, da vstopimo v EU, ker sem eden izmed večjih zagovornikov vstopa v EU, vendar smo s približevanjem zanemarili nekatere druge države.
Omogočimo naši mladini, da na svoje lastne oči vidi kaj pomeni, preživeti z dolarjem na dan, kako umirajo zaradi lakote otroci v Afriki in kako vsakodnevno z vozom v Indiji pobirajo mrtve ljudi. To je realnost, ki odpira oči in drastično spreminja vrednostne sisteme. Iz izkušenj lahko povem, da deluje in da človek nikoli ne pozabi nasmehov otrok, ki si jim z nakupom banane, ki stane 10 tolarjev, pričaral dnevno zadovoljstvo in dnevni obrok hrane. Strinjam se, da gre za globalne probleme, vendar s spreminjanjem posameznikov lahko uspemo in s tem rešujemo probleme tudi nacionalno in lokalno. Kot še eno možno rešitev pa bi tu navedel vključevanje mladih v pomembne odločitve. Tako ZN kot tudi Svetovna banka spodbujata mlade, da se udeležujejo njihovih srečanj in na vlade naslavljajo apele, da naj ob pomembnih obiskih s seboj pripeljejo tudi mlade. Koliko držav to dela je druga stvar. Vendar povezanost in glas mladih postajata vedno močnejša. Mladi se moramo soočiti s problemi, ki nas čakajo že danes. Žal formalna izobrazba tega ne ponuja in ključnega pomena ste tu vi, starejši. Mladi ne želimo ogrožati nikogar, želimo si sodelovati in pomagati pri reševanju težav.

Kaj cenimo in spoštujemo danes mladi je resno vprašanje. Naj ne zveni pretirano, če rečem, da je s tem pogojena tudi naša prihodnost.

Dajmo mladim možnost danes, dovolimo jim, da svoje sanje spreminjajo v realnost in upam se podpisati pod dejstvo, da bomo bili nad izidom presenečeni.

Žiga Vavpotič, študent Pravne Fakultete, direktor Zavoda za mladino (ZaM)

November 2003





No documents found