arhivska stran
teme

Slovenija zaveznica resnice o svetu, o narodih in o sebi
(Pogovor pri Predsedniku Republike v petek, 19. marca 2004)

Jože Krašovec

Četrti temeljni tematski sklop tega pogovora se glasi: Slovenija v razširjeni Evropski uniji. Vprašanja, ki sledijo, spodbujajo razmišljanje o konkretnih oblikah uradnega in neuradnega povezovanja Slovenije z Evropsko unijo. Toda poglobljeno razmišljanje o konkretnih oblikah povezovanja predpostavlja razmislek o temeljnih merilih in načelih, ki usodno vplivajo na kakovost odločitev.

Kljub občutnim razlikam v nazorski usmeritvi obstaja v naši družbi vsaj približno soglasje o tem, da naše odločitve določajo tri razsežnosti resnice o svetu, narodih in nas samih: prosojnost kozmičnih zakonov, konstelacija družbenih odnosov in nedoumljive silnice našega osebnega okolja. Te razsežnosti v soodvisnosti določajo razmerje med možnostmi in mejami našega sodelovanja znotraj velikega sveta narodov. Organsko notranjo zvezo med kozmičnimi, družbenimi in osebnostno-duhovnimi danostmi sveta vidijo samo tisti, ki niso egocentrično, zgolj pragmatično, ideološko ali celo anarhistično usmerjeni. Uvid v strogo vzročnost v soodvisnosti teh treh vidikov resničnosti zahteva izredno visoko mero znanja, osebne integritete in etične ozaveščenosti. Zato je uspeh ali neuspeh pri iskanju in izvajanju konkretnih predlogov usodno odvisen od intenzivnosti vpetosti v kozmične, družbene in osebnostno-duhovne tokove, ki določajo naše življenje.

Kljub občutnim razlikam v naši družbi na vseh področjih uradno priznavamo, da je najvišja vrednota človekovo osebno dostojanstvo, in smo torej zavezniki deklaracij o človekovih pravicah. S tem vključno priznavamo, da v hierarhiji zakonov, ki sestavljajo vesolje in naše življenjsko okolje, ne morejo imeti prednosti kozmični ali družbeni zakoni, temveč osebnostno-duhovne razsežnosti našega bitja. Kozmocentrizem in kolektivizem na račun personalizma izpodkopavata ravnotežja v našem okolju, ker sta v nasprotju s celotno resnico o svetu in o nas. Kritičnost, strpnost in solidarnost so možne le tam, kjer v vpetosti v kozmične in družbene konstelacije človeška oseba kot posameznik deluje iz zavezanosti vesti in brezpogojno priznava veljavo etičnega imperativa. Tako se zavzema za ohranjanje preverjenih vrednot žlahtnega humanizma, ki je iz Evrope naredil enoten in nenadomestljiv idejno-kulturni prostor. Nerazumljivi so torej poskusi zagovornikov panteizma, determinizma, kolektivizma in fundamentalizma, da preženejo dostojanstvo duha, ki odpira neskončna obzorja, in deželo spremenijo v brezdušno puščavo.

Enotni in nenadomestljivi idejno-kulturni prostor Evrope daje podlago za upanje, da bodo konkretni predlogi v evropskih ustanovah verodostojni in bodo tvorno sooblikovali zavest solidarnosti, visokih idealov in odločnost pri preprečevanju anarhije. Pred odločitve smo postavljeni vsak trenutek znova. Resnica o svetu, narodih in nas samih nam narekuje iskanje mostov do sosedov in pospešeno gradnjo petega koridorja, da v objemu Vzhoda in Zahoda odigramo ustrezno vlogo med velikimi in malimi narodi v duhu svobode, sočutja in solidarnosti.







No documents found